نظرسنجی

نظر شما درباره خدمات جدید شرکت چیست؟


آمار سایت

  • بازدید امروز

    43 بازدید
  • بازدید کل

    443598 بازدید

شرکت های همکار

اولین تجربه معماری سبز در کشور ایران

درباره ما


برج‌های مسکونی سبز کوثر، در شهر مشهد و در زمینی به مساحت نزدیک به یک هکتار (10577 متر مربع ) ، در بلوار کوثر (جنب میدان پژوهش) واقع شده است . این پروژه، نظر به اهمیت پرداختن به انرژی‌های نو در معماری معاصر و نیز نیاز مبرم به استفاده بهینه از انرژی در صنعت ساختمان‌ در کشور ، با هدف ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت زندگی ، از یک سو، و ترسیم الگویی برای آینده، از سوی دیگر مطرح شده است .
 پروژه فوق ، اولین تجربه واقعی معماری سبز در کشور است که در آن ، از انرژی‌های پاک در تمام سطوح معماری ساختمان بهره گرفته شده است . پانل‌های خورشیدی ، توربین باد ، سیستم زمین‌گرمایی ، استفاده از آب بازیافتی ، نمای دوپوسته و  از نمونه‌های این موضوع هستند که برای کاهش هزینه‌های انرژی به کار گرفته شده‌اند . علاوه بر این، ساختمان برج‌ها به مثابه یک پنجره شهری است . در این پروژه ، تمامی واحدها دارای حیاط سبز قابل کشت مخصوص به خود هستند که به صورت مکانیزه آبیاری می‌شوند . همچنین، بام سبز برای ساکنان و پارک خطی با مسیر دوچرخه‌سواری در ارتفاع که دارای قابلیت استفاده برای عموم مردم نیز هست ، در پروژه وجود دارد . سیستم‌های هوشمند BMS برای هر واحد مسکونی ، باغ زمستانی در طبقات ضلع شمالی هر دو برج، و انباری در زیرزمین با دسترسی آسان از هسته میانی در هر طبقه ، از دیگر ویژگی‌های واحدهای مسکونی برج‌های سبز کوثر است . طبقات پایه برج‌های سبز کوثر ، شامل خدماتی نظیر واحدهای تجاری (بانک ، هایپرمارکت ، آژانس مسافرتی ، گالری هنر ، باغ گل و ) مهدکودک با حیاط اختصاصی ، مجموعه ورزشی و تندرستی ، مجموعه استخر ، سونا و جکوزی ، مسیر پیاده‌روی ، پارک خطی طبقاتی و باغ‌های موضوعی است و دسترسی غیرساکنین به ‌مجموعه‌های تجاری و اداری ، به طور کلی از مسیر بخش‌های مسکونی مجموعه تفکیک شده است .

پایداری در برج های مسکونی سبز کوثر

ـ وجود فضای سبز در تراس‌ها ، همانند یک فیلتر ، از ورود سر و صدا به داخل فضای زندگی جلوگیری می‌کند .
ـ کاشت درختان و فضای سبز در تراس ، تهویه طبیعی را افزایش می‌دهد و میزان استفاده از سیستم تهویه را به حداقل می‌رساند .
ـ کاشت هر درخت، ماهانه حدود 1/1-0/7 کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب می‌کند . در این پروژه، حدود 220 درخت در تراس واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده است که ماهانه به طور متوسط، حدود 200 کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند .
ـ فضای سبز موجود در طبقات، حدود 3 درجه سانتی‌گراد، دمای محیط را در فصول گرم پایین می‌آورد .
ـ در تراس‌ها ، استفاده از درختانی که با تغییر فصل، ظاهر متفاوتی به خود می‌گیرند ، موجب ایجاد کیفیتی متفاوت و نمایی چهار فصل می‌شود.
ـ استفاده از مصالح طبیعی (مصالح سبز ، رنگ‌های بدون ترکیبات آلی فرار، پلاستیک‌های قابل بازیافت، سنگ‌گچ‌های طبیعی و محصولات معدنی)، سهم به سزایی در کاهش آلودگی هوای فضای واحد های مسکونی دارد .
ـ استفاده از آب‌های خاکستری : آب‌های مصرفی در سینک‌ها و آب باران در لوله‌های جداگانه جمع‌آوری شده و پس از بازیافت و تصفیه ، در آبیاری فضای سبز، شست‌وشوی محوطه و فلاش‌تانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند .
ـ تولید بیش از 20% برق مصرفی توسط نیروگاه موجود در پروژه .
ـ تأمین بیش از 40% آب گرم مصرفی توسط انرژی خورشیدی و صفحات خورشیدی روی بام
ـ استفاده از دو توربین بادی برای تأمین روشنایی نما و پارک خطی .
ـ استفاده از چراغ‌های سولار در محوطه برای به دست آوردن انرژی روشنایی ، بدون پرداخت هزینه .
ـ استفاده از نمای دو پوسته (لوورهای متحرک) برای حبس گرما در زمستان ، کنترل تابش‌ها در تابستان و جلوگیری از ورود بادهای غالب منطقه در طبقات بالایی برج
.